Google zamierza zmienić adresy URL. Tak, wszystkie.

Google nie unika trudnych tematów. Nie unika też takich, które mają realny wpływ na to, jak będzie wyglądał internet przyszłości. Wired opublikował wywiad z ekspertami z Chrome, z którego wynika, że ruszyły prace nad zmianą URL.

 

Co to jest URL?

 

URL (Uniform Resource Locator) to format do adresowania zasobów w internecie i sieciach lokalnych. To, po prostu ten adres, który wpisujesz w przeglądarkę internetową, żeby przejść na konkretną stronę. Według Google nadszedł czas, aby to rozwiązanie w końcu pożegnać.

Na przełomie lat URL zaczął się rozrastać i zmieniać. Pojawiające się długie i skomplikowane adresy stworzyły popyt na narzędzia umożliwiające tworzenie ich skróconych wersji. Ba… Nawet Google oferowało swój „skracacz linków”.

Ludzie mają problemy ze zrozumieniem adresów URL.
Są trudne do odczytania, trudno jest określić, która część z nich ma być zaufana, i ogólnie nie sądzę, żeby adresy URL były dobrym sposobem na przekazanie tożsamości witryny.

Powiedziała, cytowana przez Wired, Adrienne Porter Felt, kierownik techniczny Chrome.

Z nieprzejrzystości adresów URL korzystają przestępcy podszywając się pod banki, operatorów GSM i wyciągając loginy i hasła.

 

„Spokojnie, to tylko ćwiczenia.”

 

Zespół Google na razie bada to, jak ludzie korzystają z URL. Nie ma konkretów jakie rozwiązania są brane pod uwagę ale jedno jest pewne… Nadchodzi przełom. Google, dzięki swojej pozycji i dominacji Chrome, od lat narzuca standardy obowiązujące w sieci.

Czas pokaże do jakiego wniosku dojdą badacze z Chrome…